Sportovci se rozhodli podpořit nemocnou ženu ze Zlína

ZLÍN – Známí čeští sportovci se rozhodli v pátek hromadně vstoupit do registru dárců kostní dřeně, aby tak podpořili vážně nemocnou Petru Slavíkovou ze Zlína, matku čtyřleté holčičky. Za sdružení Aktivně životem to serveru Zlin.cz řekla projektová manažerka Věra Stojarová.

Petra Slavíková ze Zlína již podruhé onemocněla akutní leukémií a hledá vhodného dárce kostní dřeně. Známý Triatlonista Tomáš Slavata se rozhodl Petru podpořit tím, že na pátek naplánoval hromadný odběr společně s dalšími sportovci v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Tam si nechali otestovat svoji krev a zapsat se do registru dárců kostní dřeně. Akci podpořil také David Svoboda, moderní pětibojař, Petr Frydrych, oštěpař, Jan Dostál – dráhař a další sportovci.

Video s Petrou: https://www.facebook.com/photo.php?v=10153282287380464

Petr Frydrych – Oštěpař a účástník Olympijských her v Londýně.

„Zjistil jsem, že sportovci jsou ti nejlepší dárci. Samotný odběr kostní dřeně je zákrok, který přinese bolest na pouhé čtyři dny, ale nijak se to neprojeví na našem dalším chodu. Já sám za sebe do toho jdu a podstoupím vše. Pokud můžeme pomoci, měli bychom to udělat. Otestovat kostní dřeň a zapsat se do Národního registru dárců kostní dřeně může udělat každý i v dalších nemocnicích po celé České republice. Pomůžete tak nejen Petře, ale i ostatním pacientům s leukémií,“ poznamenal Tomáš Slavata.

TV Nova – Hlavní zpravy páta minuta: http://tn.nova.cz/zpravy/tv-archiv/televizni-noviny/televizni-noviny-br-tn-4-10-2.html

Když Petra Slavíková onemocněla leukemií poprvé, zdálo se, že tuto zlou nemoc porazila a je zdravá. Při jedné ze závěrečných kontrol se ale ukázalo, že je tomu jinak. Leukemie udeřila podruhé v podobě akutní formy. Petřinou nadějí je dárce kostní dřeně. „Není snadné jej najít, jeho krev se s Petřinou krví musí shodovat v deseti znacích z deseti. Nalézt takového člověka je velmi těžké také kvůli nedostatku času, Petra potřebuje najít vhodného dárce v průběhu příštích měsíců,“ dodala Stojarová.

Tomáš Slavata

Zájemce o vstup do registru se dostaví na níže uvedenou adresu a v uvedených provozních hodinách. Zde předloží již vyplněný (nebo vyplní nový) dotazník, absolvuje pohovor s lékařem a bude mu odebrán vzorek krve (nemusí být nalačno). S sebou je potřeba si vzít občanský průkaz. – Odd. hematologie, biochemie a krevní transfúze ÚVN Střešovice – Provozní doba centra: PO – PÁ: 7,00 – 10,30

Moc Vám všem děkuji za pomoc

Tomáš Slavata


Comments

Napsat komentář