Soucit musí stranou – Filantrop Tomáš Slavata

Dětství příliš úsměvné neměl, zakoktával se a spolužáci se mu smáli. Určitý zlom ale nastal v době, kdy začal závodit s tramvajemi – snažil se je předběhnout. A tak se začal lepšit v tělocviku, méně zlobil ve škole, a přihlásili ho na běžecké závody. V životě triatlonisty Tomáše Slavaty ale nefiguruje jenom vrcholový sport – rozhodl se pečovat o děti ze sociálně slabých rodin. Tomáš Slavata hostem Radiožurnálu

Patricie Strouhalová: Příběh kluka,který to v životě nevzdal. V pondělí 28.11. od 18:55 na ČT2 dokument Filantrop Tomáš Slavata na ČT, se mnou ve studiu Radiožurnálu. Hodina.kde to mrazí. Tomáši,děkuju!

„Dětem ze sociálně slabých rodin se pomoc často nedostává, samoživitelka je natolik hrdá, že se stydí za to, co se děje v rodině a snaží se za každou cenu situaci vyřešit,“ nastiňuje důvody, proč se kromě dětí z dětských domovů snaží starat i o ty ze sociálně slabších poměrů.

Snaží se, aby děti nacházely inspiraci, ať už jde o vyhrané kolo nebo možnost účastnit se tréninkového kampu – děti tím získávají důvěru ve společnost, vidí, že někdo ocení jejich snahu. „Člověku vypomáhám v tom, aby byl dostatečně silný a dokázal posouvat sám sebe,“ dodává

Sám vzpomíná na pocit bezmoci a nespravedlnosti, když ho někdo soudil za to, že vyrostl v rodině, v jaké se ocitl. Ve svých 19 letech zažádal o syny své sestry Moniky, která bojovala se závislostí na drogách, a proto musel získat důvěru a přesvědčit úřad, že to myslí vážně. Pochvaluje si také na dobrý vztah se svou sestrou, které se podařilo zvítězit nad závislostí.

Celý rozhovor zde: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3751663

Zažil ale i špatné zkušenosti, a to zejména s dospělými, kteří nabídnou pomocnou ruku, ale pak to nedotáhnou do konce. U dětí se ale podle jeho vlastních slov zklamat nemůže – nic neočekává, snaží se jim ukázat, že mohou dokázat to, co chtějí. „Soucit musí stranou,“ vysvětluje s tím, že děti chce především inspirovat, protože systém je zachraňovat nebude.

Za sebou má nejtěžší závod planety – Ironmen, a čím větší je pro něj výzva, tím je schopnější v osobním životě. „Díky sportu dokážu stresové situace řešit a nezpanikařit,“ přiznává. Kromě vrcholových závodů také organizuje Slavata Triatlon Tour – sérii amatérských triatlonových závodů pro děti z dětských domovů i běžných rodin.

Ke svým aktivitám přitom nepotřebuje žádný nadační fond, vše organizuje se svou přítelkyní a dvěma dětmi, které si vzal do péče. „Pro mne strašně důležité vidět přirozený respekt a úctu k tomu, co dělám,“ uzavírá.

15235400_10154810201398331_1887339393592597239_o

„Každý máme starosti, ale to neznamená, že je člověk špatný, když selže v určitém momentu svého života. “
TOMÁŠ SLAVATA