“Nemuseli byste, ale chcete!” – Hromový blesk II

… to je pro nás velmi povzbuzující.” Tak zní věta z emailu, který jsme dnes po rozvozech další várky “pomoci” obdrželi do naší schránky. Ač stále cítíme velkou bezmoc a rádi bychom pomohli ještě víc, těší nás, že alespoň ta trocha, kterou jsme zvládli shromáždit a rozvézt, dokáže povzbudit. V krajích se už dostává pomoci i od státu, nicméně zjišťujeme, že některé dodané dezinfekce jsou pro děti příliš agresívní, proto i nadále budeme v pohotovosti, abychom mohli být nápomocní a po své ose krajům odlehčit v pomoci směřované k dětským domovům, Výchovným ústavům a také azylovým domům. Druhá várka akce Hromový blesk je k aktuální hodině rozvezena. Najeli jsme všichni něco málo přes 14 600km, objeli všechny kraje ČR a obdarovali 132 dětských domovů včetně diagnostických ústavů. Další, nikoli ale poslední, přípravami nabitý týden je za námi.

Hlavní překladiště Hromové party

Co vše je před takovým hromovým plánem potřeba? Obeslat emailem všechny DD, kontaktovat dobrovolníky v Praze a spojky v krajích, vytvořit tabulky s tím, kdo, kam a s čím pojede, na palety připravit věci k rozvozu rozdělené po krajích, naplánovat trasy. Nejedná se o záležitost jednoho dne, nýbrž týdne. K závozu pro 132 DD jsme tentokrát museli nachystat a přerozdělit: 274 krabic po 12kusech her Monopoly, 970ks balení Emco, 250ks míčů z Decathlonu, 500ks Zdravých lahví,  350 litrů Antibakteriálních gelů Manufaktura, 3880ks energy nápojů Atomic. 13 dobrých pražských duší včetně nás si den předem nebo v den závozu svými bouráky nacouvalo na náš dvůr, kde namačkalo objemnou zásilku do všech koutů svých vozů, aby dnes od rána mohly zavézt věci přímo do DD nebo na místo setkání s dalšími 14ti spojkami, které s částí zavážky upalovaly ještě dál. Celkem 27 lidí na trase. Peletonu závozů předcházely závozy věcí k rozvozu – dodávka lahví, míčů, energeťáků, skittles bonbonů, balení Emca a dalších gelů. Do celé akce se včetně spojek zapojilo neuvěřitelných 51 lidí.

královehradecký a pardubícký tým

Ač nacházíme nepochopení v tom, proč právě dětské domovy, které jsou v karanténě, v nás vzbudily vlnu solidarity, stojíme si za tím, že jsou další z nejohroženějších skupin v době epidemie. Děti mají sice nastolený přísný režim, nicméně vychovatelé do práce neustále docházejí a z kontaminovaného prostředí mohou do domovů kdykoli nákazu zanést. Je tedy v našem zájmu, abychom jim dodali energii, vyjádřili pochopení a uchránili je stejně tak, jako i děti, se kterými pracují. I když se děti nenazývají ohroženou skupinou, musíme pamatovat na to, že vychovatelé už do ohrožené skupiny svým věkem spadat mohou a pokud bychom o ně přišli, nenajde se mnoho dobrovolníků, kteří půjdou jejich směny v DD převzít.

Dita Moravskoslezský kraj a její našité roušky pro DD Budišov

 Co se bude dít nyní? Nadále budeme v kontaktu s dětskými domovy, se kterými budeme individuálně řešit, kolik antibakteriálních gelů bude ještě potřeba dodat pro jejich bezpečné fungování. Děkujeme všem, kteří se k tak jedinečné akci připojili a pomohli všem domovům, které beru jako svou druhou rodinu. Bez vás bychom nic takového nezvládli v tak rekordním čase uskutečnit. Jste skvělí a dokázali jsme od vyhlášení nouzového stavu pomoci tam, kde se na to zapomnělo, ale hlavně rychle s ohledem na situaci.

Bouřlivé a hromové díky patří všem tetám a strejdům, kteří jedou v domovech strop a pak všem přátelům, kteří dnes 31.3.2020 vše rozvezli po celé ČR : RADCE ŠLÉGROVÉ, TEREZE KUKOL, DITĚ ŠTICHAUEROVÉ, JOLANĚ KEPRTOVÉ, VERONICE TICHÉ, Veronice CHROBÁKOVÉ, ŠÁRCE MYŠÁKOVÉ, ANNĚ MACHATOVÉ, MATĚJI REŽNÉMU, VERONICE KOPŘIVOVÉ, MARKÉTĚ KARBUSICKÉ, TOMÁŠOVI DVOŘÁKOVI, VIKTORII LAUTNEROVÉ, PETROVI VÁLKOVI, VERONICE DRÁTOVNÍKOVÉ, LUCII HOSTONSKÉ, Lucii Balounové, Radce Drobné, Tereze Střelkové, Ivo Šormovi, Jakubovi Čámkovi, Markétě Roubalové, ALENĚ PALDUSOVÉ, Ondrovi Malému.

Moc díky přátelům, kteří do toho šli s námi.:

Rodina Dyntarova, Tomáš Kozelek, rodina Teršlova, Roman Zelenka, Nadační Fond Albert – Zdravá 5, Michal Panik, Luděk Minařík, Martin Pospíšil, Jiří Sekera, David Sácký, Roman Ševčík, Tereza Jonáková, David Biheller, Tomáš Vika, Michael Sanitrník, Asqa, Ivo Šorm, Karel Němeček, Havlenovci Author, Petr Borkovec, Pavel Nepala. Ondřej Fryc, Diana Rádl Rogerová, Šimon Vostrý, Martin Kovac a Pavel Kysela Adastra