Charitativní projekt – Era Měním Svět

Nebojte se s námi měnit svět!

Pět odvážných se rozhodlo bojovat s nepřízní osudu a stanovilo si osobní výzvu. Po dobu jednoho měsíce budou dělat vše pro to, aby překonali sami sebe a dosáhli svého cíle. Sledujte je a nechte se jimi inspirovat k vlastním výkonům. 

V pondělí 10. 2. 2014 byl zahájen charitativní projekt Měním svět. Pět účastníků, kteří se ve svém životě museli vyrovnat s obtížnou situací, se po dobu jednoho měsíce bude soustředit na splnění své osobní výzvy. Pokroky budou zaznamenávat na fotografie a ty zveřejňovat na sociální síti Instagram s hashtagem#menimsvet.

Každý účastník má svého patrona – člověka s obdobnou zkušeností, který jej bude po celé trvání projektu podporovat a motivovat. Příběhy jednotlivých účastníků i fotografi e mapující jejich snažení budou zveřejňovány na www.menimsvet.cz.

Inspirovat se našimi hrdiny může každý. Stačí, aby si stanovil svůj vlastní cíl a sdílel své pokroky prostřednic-tvím fotografií na Instagramu s hashtagem #menimsvet.

Změňte sebe, změňte svět! – Instagram 

 

Účastníci projektu Měním svět

Patron: TOMÁŠ SLAVATA

Tomáš je předseda Nadačního fondu Inspirace dětem (www.tomasslavata.cz) a terénní triatlonista.

Pochází ze sociálně znevýhodněného prostředí, z něhož se díky sportu dokázal vymanit. Svůj čas věnuje práci s dětmi z dětských domovů nebo sociálně slabých poměrů. Pořádá tréninkové sportovní kempy a závody v různých disciplínách. Nadační fond inspirace dětem založil společně s Rostislavem Novákem z Cirk La Putyka.

Svěřenec Tomáše Slavaty: NELLA LIŠKOVÁ

Nelle v půl roce života lékaři diagnostikovali rakovinu ledvin. Po dalších zdravotních komplikacích byla upoutána na invalidní vozík a nyní čeká již na třetí transplantaci ledvin. Proti nepřízni osudu bojuje Nella i malováním, a proto se rozhodla, že se pokusí namalovat obraz na plátno, který chce následně vydražit a výtěžek věnovat na koupi obecního bytu, v němž žije se svojí matkou.

Svěřenec Tomáše Slavaty: ŠTĚPÁN BECHYŇA

Patnáctiletý Štěpán žije se svými dvěma sourozenci a matkou. Vstává každé ráno v 6 hodin, aby roznesl letáky a finančně vypomohl své rodině. Štěpánovým velkým snem je vlastnit kolo. Proto přijal svoji vlastní výzvu: když zvládne uběhnout 8km terénní běh pod 38 minut, dostane od svého patrona Tomáše Slavaty kolo, aby mohl trénovat na terénní triatlon.

Patronka: ALENA JANČÍKOVÁ

Alena je od svých 17 let upoutaná na invalidní vozík. V současnosti je ředitelkou České asociace paraplegiků CZEPA (www.czepa.cz) a držitelka ceny Olgy Havlové. Volný čas tráví aktivním sportováním a divadlem v tanečním představení Simulante bande ztvárňuje příběh vozíčkářky.

Svěřenec Aleny Jančíkové: PETR VALCHÁŘ

Petr zůstal po úrazu páteře před třemi lety odkázán na invalidní vozík. Nedal se zlomit osudem a velice rychle se vrátil zpět do života. Od roku 2012 vystupuje na vozíčku jako akrobat divadelního souboru La Putyka. Jeho cílem je poukázat na bariéry, se kterými se vozíčkář setkává v běžném životě.

Patron: LUBOŠ KRAPKA

Luboš, který od svých deseti let postupně ztrácí zrak, založil v roce 2000 veřejnou sbírku Bílá pastelka, v roce 2008 začal pracovat pro nadační fond Mathilda (www.mathilda.cz). Fond podporuje zrakově postižené a stará se o výcvik vodicích psů. Autorsky i produkčně se podílí na vzniku filmů s audiopopisem pro nevidomé.

Svěřenec Luboše Krapky: MAREK DUDA

Marek se kvůli své oční vadě nemůže věnovat oboru, který vystudoval – kuchařině, a tak začal studovat hru na trombon na konzervatoři pro zrakově postižené v Praze. Jeho výzvou je příprava na koncert ve Stavovském divadle pro hraběnku Mathildu Nostitzovou. Ve volných chvílích se věnuje goalballu a svému vodicímu psu Chelsea.

Patron: RENÉ KUJAN

René je překladatel, žurnalista a PR manažer Sportovního klubu vozíčkářů Praha (www.skvpraha.org). Po těžké autonehodě v roce 2007 zůstal téměř upoutaný na invalidní vozík. Po náročné rekonvalescenci a rehabilitaci a po dvou operacích páteře se ale pomalu začal vracet do běžného života. Dnes se aktivně věnuje sportu, především běhu.

Svěřenec Reného Kujana: OLDŘICH JELÍNEK

Oldřich se po těžké autonehodě ocitl na invalidním vozíku. Před úrazem byl aktivním sportovcem a živil se jako dělník na stavbě. Dnes Oldřich reprezentuje Českou republiku v závodech na monoski, kterým se naplno věnuje od roku 2002. Aktuálně se připravuje na paralympiádu v Soči, kterou si stanovil za svou výzvu.

Text: Julie Vernerová

julie@menimsvet.cz