V nouzi poznáš přítele

Svět a naše země se pomalu probírá z koronavirového koma do nadcházejících dnů s vlnou uvolnění a příslibem poklidných letních měsíců. Zatímco většina populace „vylézá“ po pocitově nekonečně dlouhém domácím „vězení“ zpět do ulic, my v nich trávili uplynulé tři měsíce, abychom rozvezli dezinfekce, bonbóny, stolní hry, respirátory, roušky, krémy na ruce, vitamíny, knihy, sportovní náčiní a vypomohli tam, kde to podle nás dávalo smysl. I když postupně přicházející omezení směřovaná k občanům naší republiky slibovala „poklidné“ týdny v domácím „ležení“, neváhali jsme a s vidinou toho, že závodů a sportovních akcí se v letošní sezóně pravděpodobně nedočkáme, jsme se natěšení na šramot kolem závodů, rozhodli, že doma nebudeme, ale budeme pomáhat tak, jak jsme po celý rok zvyklí i v době pandemie. 

Euforie z toho, být opět užitečný, mě zaplavila od prvního okamžiku, kdy jsem s nápadem distribuce dezinfekce mezi dětské domovy přišel. Za peníze, které měly směřovat na závody, se díky Manufaktuře vyrobí a nakoupí množství, které dokáže uspokojit potřeby dětských domovů v době, kdy se dezinfekce a antibakteriální gely stávají nedostatkovým zbožím. S finanční podporou se k nám posléze přidali i další přátelé. Prevence populace je zajištěna tím, že je jí doporučeno zůstávat doma, nicméně zaměstnanci DD pendlují za prací a hrozí tedy, že se sami nakazí a nákazu do domovů zavlečou. Začínají se šít roušky, ale dezinfekce se stále nedostává. 

Povzbudit přátele a dobrovolníky kolem mě k tak zásadní akci, kterou jsme nazvali Hromovým bleskem, nebylo obtížné. Všichni srdcaři riskovali tím, že opustí bezpečí domova, poskytnou svůj čas a peníze k tomu, aby vypomohli v prvních týdnech pandemie zásobit přes 150 DD po celé ČR. Nehledě na počet kilometrů, počet hodin za volantem, spotřebu benzínu se rozjeli s antibakteriálními gely a dárky pro děti, které věnovalo spousta přátel přidružených k našim závodům, do všech krajů s cílem pomoci. Nechtěli za to nic. Ani korunu, ani fotku, ani pochvalu… V nouzi poznáš přítele. Chtěl jsem lidem a dětem v domovech pomoci co nejvíce, a proto jsem oslovil své přátele sportovce, zdali by společně se mnou nechtěli jezdit mezi děti na besedy. Ti nejen že souhlasili, ale nabídli i pomoc v rámci rozvozů, kterou spojili i s besedou. Jak děti, tak vychovatelé byli za toto odreagování šťastní.

Po prvním měsíci už byly hodiny nasezeno v autě dlouhé mně i všem, kteří se pomalu opět vraceli do pracovního režimu a neměli už na výpomoc tolik času. Panika kolem pandemie odeznívala, nicméně já měl stále dost práce kolem rozvozů. Manufaktura pak vyrobila 17 000 litrů speciální dezinfekce s panthenolem, kterou jsme začali i díky velké pomoci Reného Hradeckého a Michala Honce z Pražské Pomoci směřovat k dětským domovům, do domovů lidí postižených Alzheimerovou chorobou, nízkoprahových klubů, azylových domů a domovů seniorů. Celkový počet subjektů, které jsme dokázali zavézt, přesáhl 400 subjektů po celé ČR. Má euforie se pomalu rozplývala, ale zodpovědnost mi nedovolila polevit a nechat ve štychu lidi, kteří potřebují pomoci. Bez přátel, Manufaktury a lidí kolem mě bych toto nedokázal.

Doba nebyla jednoduchá pro nikoho z nás, ale i přesto si myslím, že se nemělo zapomenout na lidi kolem sebe. Respektuji, že hodně lidí díky tomu mělo dostatek času na sebe a své rodiny, ale tato doba ukázala opravdové hrdiny a lidi, kteří dokázali pomáhat a ani na chvilku o tom nepochybovali, či neupřednostnili sami sebe. Vždy si dokážeme pomoci jako lidé a nemůžeme spoléhat na stát, který se sám ztrácel ve svém marketingovém populismu v rámci svých stran.

Po budíčku: Závody se blíží! už se připravujeme na sezónu, první atletické, běžecké a triatlonové závody. Nic pro nás nekončí. Naopak. Musíme dostavět nový vlek, připravit veškerá kola, opravit i na domě, co vše je potřeba a mnoho dalšího.  Začíná nám další vlna, ale už to je vlna, kdy se zase budeme potkávat s Vámi všemi a budeme se snažit pro Vás a Vaše děti udělat krásné závody. Nebyl tolik čas si odpočinout, ale nechceme polevit a chceme v tom nadále pokračovat.

Toto vše, co se nám podařilo, vnímám jako pouhou slušnost a snažili jsme se pomáhat i na jiných frontách podporou samoživitelek, kdy jsme jim zaplatili nájmy, posílali peníze na různé sbírky v rámci pandemie a snažili se neuzavírat jen do našeho světa pomoci, ale pojmout co největší okruh lidí : Člověk v Tísni, Nákupy pro samoživitelky, Černí koně, Handbike pro Lucii, Dobrý Anděl, Cirk La Putyka atd.

Hromové díky patří všem tetám a strejdům, kteří jedou v domovech strop a pak všem přátelům, kteří až do posledních dnů se mnou rozváželi : RADCE ŠLÉGROVÉ, TEREZE KUKOL, DITĚ ŠTICHAUEROVÉ, JOLANĚ KEPRTOVÉ, VERONICE TICHÉ, Veronice CHROBÁKOVÉ, ŠÁRCE MYŠÁKOVÉ, ANNĚ MACHATOVÉ, MATĚJI REŽNÉMU, VERONICE KOPŘIVOVÉ, MARKÉTĚ KARBUSICKÉ, TOMÁŠOVI DVOŘÁKOVI, VIKTORII LAUTNEROVÉ, PETROVI VÁLKOVI, VERONICE DRÁTOVNÍKOVÉ, LUCII HOSTONSKÉ, Lucii Balounové, Radce Drobné, Tereze Střelkové, Ivo Šormovi, Jakubovi Čámkovi, Markétě Roubalové, ALENĚ PALDUSOVÉ, Ondrovi Malému, Martinovi 720.cz, Martin Pospíšil, Roman Tichý, Tomáš Kučera, Patrik Sculzan, Barbora Žehanová, Veronika Zemanová, Štěpán Bechyňa, Jula Horvát, Jiří Kohout, Ondra Malý, Michal Honc, Tomáš Pělucha, dealerstvi Harley Davidson a Indiánů, kteří na motorkách také rozváželi.

Děkuji moc také hrdinům týmu pracovníků z ČVUT, který se podílí na výrobě dezinfekčních prostředků na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské a vedení ČVUT, že poskytlo 530 litrů dezinfekce a stali se součástí Hromové party

Rodina Dyntarova, Tomáš Kozelek, rodina Teršlova, Roman Zelenka, Petra Režna, Nadační Fond Albert – Zdravá 5, rodina Soumarových, Michal Panik, Luděk Minařík, Martin Pospíšil, Jiří Sekera, David Sácký, Roman Ševčík, Tereza Jonáková, David Biheller, Tomáš Vika, Michael Sanitrník, Asqa, Ivo Šorm a jeho tým z Decathlonu, Karel Němeček – Manufaktura, Havlenovci Author, Petr Borkovec, Pavel Nepala. Ondřej Fryc, Diana Rádl Rogerová, Šimon Vostrý, Martin Kovac, Daniel Čapek, Pavel Kysela Adastra, Martin Kolář 4P&P, Tomáš Zacha, Vojta Paukner, Martin Kučera, Terezie, Lokajíčková, Lenka Horáčková, Kamil Sedlák, Hana Klenk, Vladimír Kučera, Jiří Zachardala, Zdeněk Šámal, Andrea Mika, Lukáš Martinek, Marek Peterka, Martina Tatíčkova, Zdeněk Zikmund – Subaru.cz a Míla Janáček. Zdeněk Sluka, Robert Žák, Hana Velecká, Libor Junek, Martina Pauknerová, Jolana Jílková, Jana Bukvová, Jitka Soumarová, Martin Vlk, Robert Změlík, Jiří Ježek a Soňa Ježková, Jolana Pečenková a její přítel Roman, Ivana Janouchová, Zdeněk Tomáš,

Sportovci, kteří společně se mnou vstupují jako dobrovolníci mezi děti a pořádají pro ně besedy: Petr Frydrych, Jiří Beran, Michal Krčmář, Karel Lavický, Kateřina Šafránková, Nikol Kučerová, Štěpán Janáček, Ilona Burgrová, Irena Gillarová (Šedivá), Martin Doktor,

Moc Vám všem díky a nepolevíme. Tomáš a jeho Hromová parta